Listorna till riksdag- och regionval är spikade

På valkongressen 21/1 klubbade Socialdemokraterna i Jämtlands län partiets riksdagslista och regionlista.

Under kongressen sammanträdde nästan 150 socialdemokrater från hela länet för att digitalt diskutera valet 2022 och kanske framförallt för att fastställa partiets listor till riksdags- och regionvalet. Listan till riksdagen toppas av Anna-Caren Sätherberg tillsammans med Kalle Olsson. Regionlistans tre första namn är Bengt Bergqvist, Katarina Nyberg Finn och Jonas Andersson.

Fastställd Riksdagslista:

  1. Anna-Caren Sätherberg, 57, Landsbygdsminister, Åre
  2. Kalle Olsson, 38, Ledarskribent, Östersund
  3. Lena Bäckelin, 58, Lärare, Sveg
  4. Anders Frimert, 49, Riksdagsledamot, Stugun
  5. Therese Kärngard, 47, Kommunalråd, Hackås
  6. Bertil Johansson, 56, Snickare, Hammerdal
  7. Jenny Sellsve, 31, IT-tekniker, Lit
  8. Jean-Luc Kabisa, 41, Socionom, Frösön
  9. Rebecca Sjöstedt, 33, Avd.chef Primärvård, Hoting
  10. Pelle Johansson, 46, Fastighetstekniker, Funäsdalen
  11. Britt Carlsson, 74, fd Barnskötare, Aspås
  12. Morgan Olsson, 38, Egen företagare, Blåsjöfallet
  13. Alma Karlsson, 23, Fritidspedagog, Frösön
  14. Göran Påhlson, 68, fd Skolvaktmästare, Sveg
  15. Susanne Pettersson-Graff, 53, Arbetsförmedlare, Pilgrimstad
  16. Lars Björk, 56, Träindustriarbetare, Lit

Fastställd Regionlista:

  1. Bengt Bergqvist, 57, Projektledare, Strömsund
  2. Katarina Nyberg-Finn, 51, Sjuksköterska, Frösön
  3. Jonas Andersson, 36, Kommunalråd, Ammer
  4. Jenny Sellsve, 31, IT-tekniker, Lit
  5. Jakob Eiserman, 46, Ambulanssjuksköterska, Häljesund
  6. Gunnel Persson Westin, 63, Musiker, Dvärsättt
  7. Robert Uitto, 57, Dipl. Homeopat, Frösön
  8. Karin Näsmark, 61, Djurskötare, Havsnäs
  9. David Adervall, 43, Folkhälsoutredare, Ås
  10. Cathrine Blomqvist, 53, Undersköterska, Bräcke
  11. Christer Nordqvist, 66, Pensionär, Sveg
  12. Kholod Mahmood, 51, Kontrollant, Östersund
  13. Anders Frimert, 49, Riksdagsledamot, Stugun
  14. Ida Collin, 43, Egen företagare, Norråker
  15. Simon Sätherberg, 21, Politiskt sakkunnig Regeringskansliet, Åre
  16. Jenny Palin, 45, Undersköterska, Krokom
  17. Anders Sundin, 55, Träarbetare, Östersund
  18. Gunilla Larsson, 69, fd Kundtjänstmedarbetare, Älvros
  19. Roger Östlund, 62, Kyrkvaktmästare, Bispgården
  20. Malin Bergqvist, 50, Hållbarhetsstrateg, Edsåsdalen
  21. Kent Rosenqvist, 73, Pensionär, Rätan
  22. Elvira Broddesson Eriksson, 20, Fritidspedagog, Brunflo
  23. Crister Leandersson, 53, Undersköterska, Kälarne
  24. Gudrun Olsson, 73, Socionom, Östersund
  25. Anders Magnusson, 58, Marknadsekonom, Frösön
  26. Susanne Pettersson-Graff, 53, Arbetsförmedlare, Pilgrimstad
  27. Claes-Göran Bergh, 75, Pensionär, Ås
  28. Britt Carlsson, 74, fd Barnskötare, Aspås
  29. Teodor Högström, 20, Studerande, Östersund
  30. Annika Nilsson, 54, Trädgårdsmästare, Borglunda
  31. Kent Wassdahl, 61, Verksamhetsutvecklare, Tåsjö
  32. Elisabet Fjellström, 30, Handläggare, Stugun
  33. Conny Persson, 48, Återvinningschef, Sveg
  34. Katarina Rosberg, 60, Undersköterska, Trångsviken
  35. Sven-Åke Draxten, 68, Pensionär, Kälarne
  36. Inga-Maj Persson, 68, Socionom/Kurator, Strömsund
  37. Nils Lindberg , 22, Ombudsman, Åre
  38. Gudrun Wikén, 73, Pensionär, Ammer
  39. Jerker Bexelius, 52, Stiftelsechef, Östersund
  40. Eva Marcusdotter, 62, Frilansskribent, Frösön
  41. Thomas Hägg, 67, Pensionär, Mörsil
  42. Carina Grahn-Hellberg, 62, Egen företagare/Kulturarbetare, Krokom
  43. Stieg Englundh, 70, Pensionär, Hede
  44. Petra Monwell, 59, Undersköterska, Hoting
  45. Maths Larsson, 67, fd Lärare, Duved
  46. Eleanor Lundberg, 66, Musikpedagog, Järpen
  47. Johan Palmqvist, 52, Skogsmaskinförare, Ammer
  48. Johanna Persson, 37, Undersköterska, Frösön
  49. Björn Sandal, 63, Lärare, Östersund
  50. Monica Dahlén, 57, Biståndshandläggare, Storåbränna
  51. Marcus Toljamo, 24, Vårdbiträde/studerande, Hammarstrand
  52. Lena Holmgren, 57, Systemutvecklare, Stugun
  53. Tahar Khalfallah, 69, Integrationshandledare, Östersund
  54. Henny Möhlnhoff-Lindkvist, 73, fd Lärare, Järpen
  55. Amanullah Nabizada, 23, Städassistent, Östersund
  56. Julia Aune Larsson, 24, El-lärare/stödperson LSS, Stugun
  57. Peter Bergman, 57, Socionom, Östersund
  58. Eva Ifrén Göransson, 48, Undersköterska, Pilgrimstad
  59. Tommy Wisfelt, 47, Lärare, Norderön
  60. Alma Karlsson,23, Fritidspedagog, Frösön
  61. Mohamed Natour, 41, Projektmedarbetare, Östersund
  62. Anitha Olofsson, 76, Pensionär, Östersund
  63. Kjell Grafström, 74, Pensionär, Hammarstrand
  64. Lisa Lundell, 41, Konsult, Brunflo
  65. Bob Jonsson, 62, Sågverkstekniker, Stugun
  66. Karolina Junel, 43, Butiksbiträde, Duved
  67. Anton Waara, 38, Ombudsman, Östersund
  68. Stefan Fax, 67, fd Politisk sekreterare, Östersund
  69. Kjell Berg, 64, Arbetssökande, Ocksjön
facebook Twitter Email